Villany közművesítés
Végre elmondhatom, az igénybejelentéstől számítva közel 8 hónap után, van áram a telkünkön! Hip-hip hurrá! Alább következzék a 8 hónap "rövid" története:
Az egész azzal kezdődött, hogy szeptember végén bementem a szolgáltatóhoz, áramra lenne szükségem. Kérdeztek pár dolgot, meg kitöltettek egy rövid nyomtatványt az alapadatokkal. Nem árt, ha tudja az ember a telke helyrajzi számát és ha van egy méretarányos térkép is nála, amin rajta van a kérdéses hely is. Adtak egy papírt, amin a regisztrált villanyszerelők listája található, csak velük lehet majd kialakíttatni a fogyasztási mérőhelyet, egyet ki kell választani. Kb.1 hónap múlva jött meg a szolgáltató válaszlevele a felmérés eredményével, lényegében az ajánlatukkal. A kábel és áramigény leadásához ki kell tölteni néhány papírt, ezt az internetről is le lehet tölteni, de érdemes inkább az irodában kérni. Szükség van a telek tulajdoni lap másolatára is, ami nem lehet 30 napnál régebbi. Itt elindul az ügyintézés, és bizony sok idejük van elvégezni a munkát, 70 nap, ha jól emlékszem... Ja, és előre kell fizetni a kiszámolt összeget a szolgáltató felé!
Érdemes előre átgondolni, mire is van szükségünk, illetve mik a lehetőségek. Nálunk a helyi szabályozás miatt egyértelműen csak földkábel jöhetett szóba, az más kérdés, hogy kiderült, kb. 70 méternyi távolságban van az a villanyoszlop, ahonnan áramot tudnának nekünk szolgáltatni, így legalább 70 m földkábel fektetésére lesz szükség... Ennek ára itt 4000 Ft/m + ÁFA jelenleg, de "csak" a 15 m feletti részt kell kifizetni, alatta ingyenes. A másik fontos kérdés, hogy mennyi áramra lesz szükség a majdani házban. Alap esetben 32 Ampert ingyen ad a cég. Ez akár elég is lehetne egy mondjuk gázfűtéses, gáztűzhelyes épületnél. Mivel nálunk a gáz nem jöhet szóba, így jelen állás szerint villanyfűtéses házunk lesz és a tűzhely is villanyos lesz, erre az már nagyon kevés. Az eldöntendő kérdések: 1 fázis vagy 3 fázis? Mivel 32 Amper kevés lesz, így 3 fázisra van szükségünk, de ezt a villanytűzhely megléte már indokolja. Így azt választottuk, hogy 3 * 16, összesen 48 A normál tarifás (nappali) áramot kérünk. A 32 A feletti igény már fizetős, 3600 Ft/A + ÁFA.
Ezen felül lehet igényelni más tarifás áramot is, pl. B, vagy H jelűt. Mint a kiválasztott villanyszerelőtől megtudtam, ezek igénylése a normál tarifás áram mennyiségéig ingyenes, Próbált meggyőzni engem, hogy a villanyfűtéshez érdemes lenne a H tarifás áramot kérni, mert a fűtési időszakban (október 15 - április 15) ugyanolyan kedvező áron lehet használni, mint a B vezérelt áramot, csak ezt a nap 24 órájában. Ez jól hangzik, de van vele néhány probléma: a nem fűtési időszakban teljes díjat kell fizetni, ha szükség lenne fűtésre. Semmi mást nem lehet rákötni erre, csak fűtést, pedig nekünk lenne még egy villanybojler is a melegvíz okán... A harmadik probléma, hogy ezt az árkategóriát elvileg a megújuló energiát használóknak találták ki, mi pedig egyelőre nem tervezzük napkollektor és egyéb társaik kiépítését, mert nem lesz rá pénzünk, és a megtérülése is erősen kérdéses. Így maradt a B jelű vezérelt áram, ebből is 3 * 16 A-t igényeltünk, ingyen. Számításaim szerint éppen elég is lesz a fűtéshez szükséges villanypanelekre és a villanybojlerra. A vezérelt áramról annyit kell tudni, hogy nem állandóan van áram, csak a nap bizonyos időszakaiban, amikor úgymond nincs csúcsterhelés, összesen legalább 8-9 óra naponta. Cserébe jóval olcsóbb, mint a normál tarifás áram. Ilyenre érdemes rákötni a bojlert és panelokat.
A kiépítésről: a mérőhelyet februárban telepítette a villanyszerelő a telek sarkába, 1 m-t elhagyva előről és oldalról. Ez a mi esetünkben két mérőszekrényt jelent, mert külön szekrény kell a normál tarifás és a vezérelt áramnak is. Ezután következett március közepén a földkábel fektetése. A kábelt végig az út túloldala mellett tették a földbe, a mérőhellyel szemben küldték csak át az út alatt. Április elején bekötötték a földkábelt a vilanyoszlopra és a mérőhelyünkre is. Ezzel két probléma volt. Egyik, hogy minket nem értesítettek a munkáról. A másik, hogy nem mondták, hogy mivel ez megvan, lehet bemenni a szolgáltatóhoz aláírni a szolgáltatói szerződést. Így legalább 1 hónapot vártam, mire megúntam a dolgot, és bementem, hogy mikor lesz már beszerelve a villanyóra? Erre elémtolták a szerződést, és hogy nemsokára hívnak amiatt. Kb. 1 hét múlva hívtak is, hogy kiépítenék a következő héten. Ez meg is történt, be is kapcsolták a rendszerbe, így május közepe óta van áramunk... Még annyit érdemes tudni, hogy mivel még nem lakunk ott és nem kértük, így nem küldenek havonta számlát, hanem csak a következő éves leolvasás után, február-március környékén.
Befizetések:
- szolgáltató részére (földkábel kiépítés és plusz Amper igény): 352 552 Ft (- 5 000 Ft kötbér)
- villanyszerelő anyag és munkadíja: 152 400 Ft