Tervezés
Elnézést kérek, hogy csak most írok, tavaly ősszel nem sikerült egyről a kettőre jutni, így nem volt túl sok kedvem cikket írni. Most van rá esély, hogy beindulnak a dolgok. Először azt szeretném leírni, miről szólt a tavalyi nyarunk.
Ez pedig az épület tervezése. Itt is több személyt megkerestünk még májusban, mielőtt választottunk. Vele az első személyes találkozón ismertettük az elképzeléseinket, adtunk át saját rajzokat, stb. Ebből hamarosan elkészült az első tervezői rajz az épületről, a szintekről. Ekkor azt gondoltam, hogy néhány hét múlva meg is leszünk a kész tervvel. Csalódnom kellett. Ennek egyik oka, hogy makacs vagyok, és sok kisebb módosítást kértem, ahogy jöttek az újabb és újabb ötletek, gondolatok. Azt általánosságban el lehet mondani, hogy jelentősen nem lett más a végleges verzió, ahhoz képest, amit mi lerajzoltunk. A másik oka, hogy nyár lévén mi is voltunk el egy hetet nyaralni, a tervező sem ért rá minden pillanatban. A terepszintek, illetve a talaj kérdések miatt kértünk talajvizsgálatot, ami szintén néhány hetet elvett, mire megjöttek az eredmények. Megérte egyébként ebbe belefektetni, mert így tudjuk mihez beállítani a szinteket, hogy a talajvíz ne lehessen probléma, illetve kiderült, hogy a talaj teherhordó szintje nagyon mélyen van, így nem éri meg az alapozási módok közül a hagyományos sávalapozást választani, lemezalap fog majd készülni. Ez drágább, mint egy normál méretezésű sávalap, de a mi szituációnkban ez a jó választás.
Szeptemberben készült el a végleges terv, ami sokmindent tartalmaz, az építkezés kezdésekor ezek mind fel lesznek töltve az elektronikus építési naplóba. A mappa a következőket tartalmazza:
- alapozási terv
- egy dokumentációt, ami alapvetően a tervrajzok szöveges formába öntése, szabályokkal, stb.
- árazatlan költségvetési kiírás (ebben az építkezés anyag- és munkatételei szerepelnek; kaptam egy valamilyen számítógépes program által beárazott verziót is, de az ottani árak kissé el voltak rugaszkodva a valóságtól...)
- víz-csatorna közművesítési tervek (villany már bent van, arról nincs semmi)
- talajmechanikai vizsgálat dokumentumai
- tervrajzok (alaprajz fölszint és tetőtérre, metszetek rétegrend ábrázolással, homlokzati rajzok, utcakép, helyszínrajzok, és utólag még kaptam egy berendezések rendszerterve elnevezésű fájlt is)
- családi ház tervezése, dokumentáció készítése: 160 000 Ft
- talajmechanikai vizsgálat és dokumentáció készítése: 180 000 Ft
- alapozás statikai tervezés: 60 000 Ft
- árazatlan költségvetési kiírás készítése: 60 000 Ft